Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to podstawa odchudzania. Proces gubienia zbędnych kilogramów jest żmudny i wymaga determinacji oraz wytrwałości. Osobom, które pragną ujrzeć efekty odchudzania jak najszybciej producenci suplementów proponują m.in. tabletki przyspieszające proces odchudzania.
Wybór preparatów jest na tyle duży, że warto dobrać produkt, który będzie właściwie wspomagał proces odchudzania.

Charakterystyka tabletek na odchudzanie

tabletki odchudzanie

Istnieje wiele środków, których zadaniem jest wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej. Jak sama nazwa wskazuje ich zadaniem jest wspomaganie, czyli wspieranie procesu odchudzania. Kluczowa jest zatem zdrowa dieta i codzienna aktywność fizyczna. Tylko w takim połączeniu tabletki mogą spełnić swoje zadanie w sposób właściwy.
Suplementy bowiem głównie składają się z substancji, które uwalniane są tylko podczas aktywności ruchowej i zbilansowanych posiłków. Wniosek jest jeden. Spożywanie tylko i wyłącznie samych tabletek nie wpłynie na utratę wagi.

Rodzaje tabletek odchudzających

Tabletki odchudzające dzielą się na produkty kupowane na receptę, które przepisują lekarze osobom otyłym, jak również na preparaty nazywane suplementami diety.
Pierwszy rodzaj tabletek sprzedawany jest tylko w aptekach, natomiast suplementy można kupić w aptekach, w sklepach online, czy sklepach ze zdrową żywnością. Wspomagają odchudzanie przyspieszając przemianę materii, pomagają w spalaniu tłuszczu, hamują łaknienie.

Podział suplementów na odchudzanie

1. Tabletki odchudzające, które hamują łaknienie.
Ten rodzaj tabletek polecany jest osobom, które uwielbiają jeść, mają ciągłe napady głodu, a potrzeba jedzenia jest na tyle duża, że zaburza proces odchudzania. Preparaty te mają w składzie substancje, które eliminują odczuwanie głodu. Tabletki te wskazane są również na początku procesu odchudzania, kiedy potrzeba jedzenia jest najbardziej intensywna.
Tabletki hamujące apetyt najczęściej mają w składzie guaranę, kofeinę, ocet jabłkowy, wyciąg z gorzkiej pomarańczy lub ananasa.
Popularne są również produkty, których głównym składnikiem jest błonnik. Pęcznieje on w żołądku, dzięki czemu pojawia się uczucie sytości. Błonnik usprawnia także pracę przewodu pokarmowego, reguluje proces trawienia.
Wielbiciele słodyczy powinni sięgać po produkty bogate w chrom, który reguluje poziom glukozy we krwi i jednocześnie zmniejsza chęć zjedzenia słodkiego.
2. Tabletki odchudzające, które spalają tłuszcz.
Preparaty te przeznaczone są dla osób, które podejmują aktywność fizyczną i jednocześnie chcą szybciej spalać tłuszcz. Dlatego stosowanie tego typu tabletek nie przyniesie dobrych rezultatów, jeśli dodatkowo nie zostanie podjęta żadna aktywność ruchowa.
Ich głównym składnikiem jest l- karnityna, kwas linolowy oraz kofeina. Obecność tych substancji sprawia, że nie tylko szybciej dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej, ale także wzmacniają się mięśnie i zwiększa się wydolność organizmu.
3. Tabletki odchudzające, które ograniczają wchłanianie zbędnych substancji.
Tabletki tego typu zmniejszają wchłanianie tłuszczów oraz węglowodanów. Jednym z kluczowych składników jest chitosan, dzięki któremu tłuszcz z pokarmów nie jest wchłaniany ani trawiony, a wydalany z organizmu. Przyjmując je należy jednak zachować umiar, ponieważ znaczna grupa witamin rozpuszcza się tylko w tłuszczach, a ich brak będzie niebezpieczny dla organizmu.
Część tabletek zawiera wyciąg z fasoli zwykłej, która skutecznie hamuje wchłanianie węglowodanów.
4. Tabletki odchudzające, które przyspieszają przemianę materii.
Należą tutaj preparaty wieloskładnikowe, których zadaniem jest pobudzenie materii. Głównym składnikiem zazwyczaj jest zielona herbata lub ekstrakt z grejpfruta.

Skuteczność tabletek odchudzających

Większość obecnych na rynku preparatów zawiera substancje, które skutecznie mogą wspomagać proces odchudzania. Ważne, aby produkt został właściwie dobrany do potrzeb osoby odchudzającej się, do jej predyspozycji, diety, aktywności fizycznej.